Hooldekodudes hoolitakse seltsilistest väga!

Loo kirjutas ülesse Maire Aunaste
Fotol:   Vabatahtlikud seltsilised Sirje Nool ja Silja Vijar ning Põlva- ja Võrumaa koordinaator Liina Mitt.

HOOLDEKODUDES   HOOLITAKSE   VABATAHTLIKEST  SELTSILISTEST  VÄGA

Kuigi Võru valla sotsiaaltöö spetsid arvasid esialgu, et nende vallas pole vabatahtlikke seltsilisi tarvis, näitab elu vastupidist. Silja Vijar (72) ja Sirje Nool (69) külastavad igal nädalal Leevi, Kääpa ja Sõmerpalu hooldekodusid. Mõlemal on seal tänaseks lausa sõbrad, kes neid kord nädalas pikisilmi ootavad.

HOOLDEKODU  EI  OLE  PÖÖNING

“Inimesed ei tohiks olla asjad, kes vanana ja mitte-vajalikuna pööningule tassida, nagu kasutu mööbel,” arvab Sirje Nool, kes on ise üles kasvatanud 5 last.

“Näen hooldekodus samuti viie lapse emasid, kes on lihtsalt üle ukse visatud ja keda lapsed  vaatamas ei käi. Eriti valus on neil inimestel näha, et kellegi juures käiakse, aga tema juures mitte. Oled üles kasvatanud terve majatäie lapsi, aga paremal juhul nad ainult helistavad…,” on Sirje nördinud. 

“Käin iga nädal kahe naise, kahe toanaabri juures. Ikka selleks, et vestelda, lasta neil end tühjaks rääkida. Eks sa pead ikka sobima ka selleks, et inimene sind usaldaks ja ootaks. Räägime Enda ja Siinaga , kes on mõlemad 81-aastased, täitsa tavalistest asjadest- ilmast, sõjast, muudest uudistest. Kõik ei taha ju isegi raadiot kuulata, aga elusa inimesega rääkimine on teine asi. Mõnikord, kui ma “omadega” koridoris räägin ja me naerame, astuvad ka teised hooldekodu elanikud ligi. Ega ma neid siis ära ei aja- tuleb olla viisakas ja inimesed ära kuulata,” teab Sirje. Autot ega autojuhilube tal ei ole. Oma koduuksest Vokitamme külast Kääpa hooldekoduni olevat täpselt 2,7 kilomeetrit ja see maa tuleb nii suvel kui talvel maha kõndida.

“Kui tee on lahti lükkamata, siis lähen teisel päeval! Kõndimise vastu pole mul midagi- meil on oma naistepunt, kellega käime kepikõndi tegemas. Oktoobris tegime kaheksakesi  tiiru peale tervele Hiiumaale!” on Sirje ka pärast eluaegset lüpsja-tööd ja viie tütre üleskasvatamist hakkamist täis.

SILJA,  LASVA  VEETORNI   VAHT

Neil kahel vabatahtlikul seltsilisel- Sirjel ja Siljal- on nii mõndagi ühist. Mõlemad töötasid aastakümneid omaaegses “Oktoobri Lipu” kolhoosis, kus Silja pärast EPA lõpetamist raamatupidaja-ökonomistina tööle asus. Mõlemal – nüüdseks vabatahtlikul seltsilisel!- on paar  kaksikuid tütreid ning väga palju energiat olnud kogu elu.

“ Kui kolhooside aeg läbi sai, sai minust kultuuritöötaja. Otsisin uusi ideid, kirjutasin projekte. Ühel päeval kõndisime vallavanemaga ümber koleda silikaadist monstrumi – Lasva veetorni ja mõtlesime, mida sellega peale hakata. 30 aastat oli veetorn elanikele vett andnud, järgmised 25 aastat seisis  keset küla kasutult. Tuli mõte teha sellest turistide jaoks vaatamisväärsus! Maailmakuulus fotograaf Peeter Laurits soovitas kahte noort arhitekti -Veroonika Valku ja Yoko Alenderit-,  kes projekteerisid veetornist  klaver-trepiga torni,” räägib nüüdseks 13 aastat turiste klaverihelidega ehmatanud ja rõõmustanud trepi idee autor Silja Vijar.

“ Esitasin rahataotluseks EAS- sile projekti, mis 2 aastat ehituslike vigade pärast tagasi lükati. Kolmandal korral tunnistati taotlus abi-kõlbulikuks. Sain 2008 aastal  ehituseks kroonides ikka väga palju raha ning originaalne vaatamis-väärsus valmis 2009. aastal. Veetorni ülemisel äärel, kahe akna vahel, ilutseb Rõuge sini-punane vöökirja muster,” on Silja teenitult uhke. Järgmised 10 aastat oli ta samas tornis giid.

Elu ise aga giidi ei vaja. Saatus võtab meist igaühe käekõrvale ja sasib inimest hullemini kui mistahes lumetorm. 2021. aasta septembris lahkus Silja kõrvalt ootamatult elukaaslane, kellega ta oli koos olnud 36 aastat. See oli naisele suur shokk.

“Jäin üksi ja oma kesta kinni. Kutsuti, et tule vabatahtlikuks seltsiliseks. Mõtlesin, et võiks ju proovida. Nüüd on mul 3 inimest, kelllega suhtlemas käin. 95-aastane Laine on täpselt minu ema vanune. Laine ei kõnni ega nõustu istuma ratastooli, aga voodi ääre peal istub küll ja mälestusi rääkida armastab. Mul on väga huvitav teada saada, kuidas mu ema noorus-ajal elati. Kirjutan meie jututeemad tegevuspäevikusse alati ka üles, “ ütleb Silja, kelle vabatahtliku seltsilise elu proovimisest on tänaseks saanud sisemine kohustus.

“Kui inimene ütleb, et ta ootab mind kogu aeg ning sellest, et ma  tulen, saab ta poole tervemaks, siis lähen  ju rõõmuga!” kinnitab Silja, kes on Põlva- ja Võrumaa 13-st vabatahtlikust seltsilisest üks.

 

Vaata kõiki meie lugusid